Site icon Lost in time

Kavárna Alm (Polom)

Na Polomu (802 m) postavil polesný Heinrich Reiniger v roce 1887 kavárnu Alm. Reiniger však nezůstal dlouho majitelem a snad ani neměl od počátku takové úmysly. Kavárnu Alm prodal 31.srpna 1893 manželům Oswaldu a Hildegardě Buxbaumovým. Nový majitel Oswald Buxbaum (*1859) býval nájemcem restaurace v Chebu. Cenu ovlivňovala nepříznivě velmi špatná přístupová cesta z lázní a příznivě naproti tomu to, že kavárna neměla v okolí široko daleko konkurenci. Kavárna Alm vznikla původně jako přízemní budova. Na počátku lázní bylo toto místo stranou lázeňských vycházkových cest. Dojít sem bez problémů dnešní trasou přes tehdejší bažinatá rašeliniště (od roku 1905 golfové hřiště) nebylo možné. První hosté sem stoupali přes vrch Špičák ( dnes Žižkův vrch) po tzv. Beckově stezce. Stezka vedla k přehradě a odtud se muselo doprava.

Dne 4. srpna 1912 zažila nedaleká Velká louka za Mariánským dvorem mimořádnou událost. Byla zde postavena veliká dřevěná tribuna. Sem pak táhlo z lázní tisícihlavé procesí zvědavců, aby poprvé spatřili na vlastní oči letadlo! Pilot Slaworossov na jednoplošníku Blériot tehdy předvedl start, lety nad nimi i zdařilé přistání za obrovského nadšení. Mnozí domácí i hosté spatřili tu poprvé i novou jednoduchou kavárnu ALM. A mnozí tu i ochutnali kávu a koláče.

Zanedlouho po Slaworossově letecké akrobacii prodávají současní majitelé – čtyři Buxbaumovi – kavárnu ALM podle kupní smlouvy ze 17. září 1913 novým majitelům – manželům Ferdinandovi a Friederice Löschnerovům. Ferdinand Löschner se narodil v Řepanech. Kavárnu přestavěl na patrový HOTEL ALM zavedl elektřinu, telefon s číslem 2006, ústřední topení a vlastní vodárnu. Löschnerovi zůstali majiteli do roku 1945.

Po přestavbě přízemního ALMU na patrový hotel získalo místo na popularitě. Je tu stále více stálých hostů a obliba sem zajet na kávu či na oběd roste. Závišínská kronika uvádí, že koncem léta 1937 navštívil nový prezident ČSR dr. Eduard Beneš Mariánské Lázně a když projížděl Závišínem odbočil a navštívil také kavárnu ALM, kde se zastavil na kávu. Nebyl jediným panovníkem v kavárně. Už v dávnější době před třiceti lety anglický král Eduard VII. zde poseděl. Mnohokrát se objevoval na nedalekém golfovém hřišti, které sám otevíral v roce 1905. Uvádí se, že na Almu se zastavil i španělský exkrál Alfons XIII. před druhou světovou válkou, ale není to ověřeno.

Brzy po roce 1945 se objevuje nové jméno domu – HOTEL POLOM a uvádí se jako hotel 2.třídy, který má k dispozici 20 lůžek. Později se stává hotel domovem důchodců. Tak sloužil v dalších desetiletích pro generace důchodců z města i z celého kraje. Bohužel přezimování v něm – v této vysoké poloze – asi nebylo jednoduché.

V roce 1995 byl objekt vyklizen a zůstal opuštěn. Brzy nato však byl Polom totálně zpustošen a vykraden. Později byl odprodán do soukromého vlastnictví. V roce 2003 došlo na nadějnou přestavbu. Pokračovala rychle, avšak nebyla dokončena. Po zastavení prací nastala etapa dalšího rozkrádání.

Galerie:

Exit mobile version