Hrad Wewelsburg – nacistický Camelot: Probíhaly zde magické rituály?

Přibližně dvacet kilometrů od německého města Paderborn, které leží ve východní části spolkové země Severní Porýní-Vestfálsko se nachází tajemný hrad Wewelsburg. Postaven byl na počátku 17. století a prakticky až do roku 1925, kdy se uvažovalo o jeho rekonstrukci, se vůbec nevyužíval s výjimkou apartmánu pro katolické faráře.

V roce 1933 se však o hrad začal zajímat nacistický pohlavár Heinrich Himmler, který ho plánoval přestavět na monumentální pevnost, jakési centrum nacistického duchovního života. Jak měl hrad Wewelsburg vypadat a co všechno se tam odehrávalo?

Nacistický Camelot nebo Střed světa
Jelikož Heinrich Himmler byl blízkým spolupracovníkem Adolfa Hitlera, o hrad Wewelsburg se začal zajímat i samotný nacistický vůdce. Himmlerovi s výběrem sídla pomáhal rakouský okultista Karl Maria Wiligut, který prý uměl číst myšlenky, ovládal paměť předků a viděl do budoucnosti. Wiligut o hradu Wewelsburg tvrdil, že “se nachází v lokalitě, kde se soustřeďuje nadpřirozená energie, která je k hradu přitahována díky jeho trojúhelníkovému půdorysu”.

Podle Wiliguta se v severní věži hradu dokonce “soustřeďovala pozemská i kosmická energie”. Himmler Wiligutovi plně důvěřoval, a tak začal mít s hradem velkolepé plány, ve kterých ho podporoval i Hitler. V roce 1934 si Himmler hrad pronajal za jednu marku ročně, a hned zaplatil na sto let dopředu. Megalomanská rekonstrukce hradu a nová výstavba celého okolí, kde nemělo chybět ani letiště spolu s elektrárnou, měla trvat dvacet let. Himmlerovi se nakonec podařila dokončit jen částečná přestavba Wewelsburg, který se měl podobat Artušovo hradu Camelot.

Hlavní věž, která měla v průměru 1270 metrů se měla stát hlavní svatyní. Před rekonstrukcí se v její spodní části nacházela nádrž na vodu, ale po přestavbě měli tyto prostory připomínat Artušův kulatý stůl. Místo kulatého stolu tu měl být zapálen věčný oheň, kolem kterého se nacházelo dvanáct sedadel, a kde měl být v urnách na dvanácti podstavcích uložen popel padlých nacistických “hrdinů”.

Do středu stropu byl umístěn hákový kříž a celá tato místnost byla označena jako Himmlerova krypta, protože se měla stát jeho hrobkou – jemu byla určena třináctá urna. K věži mělo dokonce vést až devět metrů vysoké schodiště, a i když se začalo stavět, nikdy nebylo dokončeno.

Nad kryptou byla Síň nejvyšších vůdců, jejíž podlahu tvoří černé slunce, z něhož vychází dvanáct paprsků majících podobu runového znaku jako symbol síly nebo vítězství. V roce 1941 byl hrad Wewelsburg pojmenován nacistickými pohlaváry jako Střed světa.

Odehrávaly se zde magické rituály?
Na hradě se prý měly odehrávat i rituály spojené s černou magií, kdy se zde během pohanských obřadů zpívali starogermánské chorály. Při magických rituálech se zde podle několika legend vyvolávali duchové germánských předků a dokonce zde mělo docházet i k pokusům oživování mrtvých.

Na hradě se nacházela i obrovská knihovna, která měla několik samostatných studoven. Každá z těchto studoven měla i své jméno, podle toho, k čemu byla určena. Byla zde například studovna Grál, král Artuš, Kryštof Kolumbus, Árijec a další.

Uvádí se, že právě na tomto hradě se shromažďovaly různé magické knihy a alchymistické dokumenty, které využívaly ke studiu nacističtí pohlaváři zabývající se magií, okultismem a různou mystikou.

Co všechno se na hradě Wewelsburg odehrávalo, už asi navždy zůstane obestřeno rouškou tajemství. Himmler totiž na konci 2. světové války, kdy už bylo jasné, že ji nacisté prohrají, vydal rozkaz zničit celý hrad Wewelsburg.

Hlavní věž byla sice částečně poškozena výbušninami a následný oheň poškodil vnějšek hradu, ale hrad se nacistům i díky slabým náložím nepodařilo zničit. Co všechno si z hradu nacisté odnesli a co tam nechali, také není známo. V současnosti je již hrad po rekonstrukci a slouží jako muzeum, které má připomínat zvrácený nacistický režim.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..