Vosáhlova vila

Neorenesanční honosná vila francouzského stylu. Jednopatrová stavba obdélného půdorysu s výraznou nárožní věží, zakončenou zastřešeným dřevěným vyhlídkovým ochozem, střecha věžice oproti původní podobě výrazně snížena (80. l. 20. stol.). Fasády architekt rozčlenil kamenným bosovaným soklem, rustikovaným přízemím a hladkými omítkami I. patra. Z objemu stavby nechal vybíhat asymetricky posazený vstupní portikus, nesoucí střešní terasu a úzký rizalit, po boku doprovázený zahloubenou nárožní arkádovou lodžií. Průčelí je hladké, zdobené štuky. V interiéru je reprezentativní víceramenné schodiště s balustrádou, historizující gotická žebrová klenba. Interiér rozvržen prakticky jako obytný dům – v přízemí kuchyň, obývací pokoj, salon, pracovna, jídelna a pracovna pána domu, sousedící s lodžií. V patře byly odpočinkové pokoje a provozní místnosti. Z původního vybavení se nic nedochovalo, lze zde nalézt jen mozaikové teracové podlahy a několik uměleckořemeslně zpracovaných dveří.

Časová osa
2019 – Prázdný

  Vila je zatím ve stejném stavu, střecha a fasáda je opravená, ale je zatím bez oken, čeká na jejich osazení. Podle katastru nemovitostí vilu vlastní paní Tyasko Maryana, která působí i ve společnosti, která vlastní i nedaleký pivovar Dašické sklepy, do roku 2007 chátrající areál, který postupně s dalšími společníky opravují.

2014 – V rekonstrukci

  Díky investicím nového majitele má Vosáhlova vila nově opravenu střechu a plášť budovy. V současné době probíhají restaurační práce na oknech a dveřích. Pro veřejnost nepřístupné.

2013 – Prázdný

  Památka zchátrala do té míry, že se zřítila střecha a do objektu zatékalo, z nedostatku financí byly provedeny jen základní opravy. Stavba není využita, její stav je špatný, možno říci havarijní.

2006 – Prázdný

  Stav silně zanedbaný až havarijní, u střechy věže otvor ve střeše, nevhodná alukrytová krytina, silně opadané omítky, zteřelé dřevěné obložení věže, rozbitá zasklení oken, opadané balustry zábradlí, náletová zeleň v okolí budovy.

1980 – Používaný

  K největší devastaci došlo v 80 letech 20. století, kdy zde byla opravna zemědělských strojů (v této době byla snesena lucerna věžice).

1958 – Používaný

  Vila patří od r. 1958 mezi chráněné kulturní památky ČR.

1948 – Používaný

  Vila byla po r. 1948 znárodněna, poté byla různě nevhodně využívána a postupně zchátrala.

1900 – Vznik

  Neorenesanční vilu francouzského stylu nechal postavit Josef Vosáhlo (1841-1918), úspěšný podnikatel, původně vyučený v řemenářském řemesle, který si po získání zkušeností ve světě otevřel v Dašicích úspěšnou firmu (dílnu), exportující do jihovýchodní Evropy. Roku 1898 postavil v Dašicích u řeky moderní továrnu na kožené výrobky (biče a hnací řemeny pro stroje). V letech 1900 – 1901 si nechal J. Vosáhlo v Dašicích nedaleko továrny postavit honosnou vilu, architektem byl úspěšný pražský projektant Jan Vejrych, který mimo jiné navrhl podobu pardubické radnice.

Fotografie:

Zdroj: internet

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..