Rudá věž smrti

Rudá věž smrti

Rudá věž smrti

0 komentářů 📅08 dubna 2020, 20:50

Věž smrti (třídírna uranové rudy) je dokladem tragických nelidských podmínek, které panovaly v uranovém hornictví Krušných hor v 50. letech 20. století. Stojí na místě bývalého pracovního tábora Vykmanov II s označením „L“ (Likvidační) z roku 1950. Jedná se o budovu, která v padesátých letech 20. století sloužila v rámci oddělení technické kontroly Jáchymovských dolů k soustřeďování uranové rudy a čistého smolince z uranových šachet na Jáchymovsku a jejímu zpracování drcením, za účelem transportování do SSSR. Z celého areálu se dodnes zachoval sklad a věž. Věž je o sedmi podlažích z neomítnutého cihlové zdiva zastřešena pultovou střechou. Uvnitř byl vložen výtah. K věži je připojen expediční sklad s ocelovou nakládací rampou. Do budovy vedou dva vstupy z jižní strany přes nakládací rampu do haly a druhý ze západní strany ve věži. Práce zde museli provádět za nelidských podmínek političtí vězňové bez jakýchkoli ochranných pomůcek. Při manipulaci s rudou přicházeli do neustálého přímého kontaktu s radioaktivním materiálem. Budova od té doby po dnešní dny je známa jako “věž smrti“. Od 27.5. 1990 je na věži umístěna pamětní deska s textem “Věž smrti, konečné pracoviště vězňů padesátých let určených k likvidaci.”

Fotogalerie:

Zdroj: prázdné domy

Rudá věž smrti - přehled

Shrnutí
1950 - Vznik; V letech 1951–1956 areál sloužil jako pracovní tábor pro politické vězně Vykmanov II (krycí název „L“). Na přelomu 50. a 60. let 20. století se stal součástí nově vybudovaného trolejbusového závodu Škoda Ostrov.
5/1990 Prázdný; Od 27.5. 1990 je na věži umístěna pamětní deska s textem “Věž smrti, konečné pracoviště vězňů padesátých let určených k likvidaci.”
4/1997 - Prázdný; Třídírna uranové rudy tzv. Věž smrti prohlášena památkou (č. ÚSKP 11820/4-5096).
7/2008 - Prázdný; Rudá věž smrti v Ostrově prohlášena za národní kulturní památku (č. ÚSKP 317).
7/2019 - Prázdný; Rudá věž smrti ve Vykmanově u Ostrova sloužila v 50. letech 20. století jako třídírna uranové rudy v komunistickém pracovním táboře Vykmanov II. Od července 2019 je zapsána na seznam světového dědictví UNESCO jako součást Hornického regionu Erzgebirge - Krušnohoří. Hornický region Erzgebirge / Krušnohoří (č. ÚSKP 14). Typ ochrany - světové dědictví UNESCO.

4. dubna 2020: Majitelé nemovitosti - Konfederace politických vězňů České republiky

Sdílet článek

0 komentářů

Žádné komentáře

Můžete být první, kdo napíše komentář

Zanechat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..