Sunburst

Central Islip State Hospital

Zatímco psychiatričtí pacienti z Brooklynu byli přesouváni do Kings County Farm Colony (později známé jako Kings Park State Hospital) na Long Islandu, čtvrť Manhattan hledala podobné řešení, aby zmírnila přeplněnost svých psychiatrických léčeben. V roce 1887 město zakoupilo 1 000 akrů odlehlých borových pustin v Central Islip na Long Islandu, kde bylo postaveno několik malých budov jako “překladiště” z městských psychiatrických léčeben. V roce 1889 bylo přijato 49 mužských pacientů, kteří byli následováni čtyřiceti pacientkami, všichni pracovali pod léčbou popisovanou jako „O&O“ a „R&R“ (Práce & Oxygen a Odpočinek & Relaxace).

Podobně jako farma v Kings Parku byla kolonie nakonec zakoupena státem New York a stala se známou jako Manhattan State Hospital, která se poté rozrostla v rozsáhlý komplex s tisíci pacienty ve více než 100 budovách. Byly zde vybudovány dva pozoruhodné komplexy; jedním z nich bylo několik skupin oddělení spojených chodbami, které byly dlouhé přibližně jednu míli. Elegantní architektura a délka budovy vedly k jejímu názvu „String of Pearls“. Druhý komplex se nazýval „Sunburst“, který připomínal paprskové kolo – každý paprsek byl léčebným oddělením spojeným s centrálním nábojem se zakřivenou kruhovou chodbou, která je všechny spojovala.

Nemocnice měla vlastní lokomotivu, zavazadlový vůz a dřevěný kočárový vůz, který byl vybaven zamřížovanými okny, dokud pacienti nebyli převáženi vlakem (fotografie zde). Nemocnice byla velmi soběstačná, protože každodenní úkoly týkající se oblečení, jídla, praní, řemesla a práce vykonávali pacienti a zaměstnanci. Nemocnice dokonce v roce 1907 vytvořila vlastní hasičskou zbrojnici s 10 zaměstnanci. V těchto raných letech zaměstnanci bydleli na pozemku a kromě několika dní v měsíci nesměli opouštět areál ani mimo pracovní dobu.

Instituce, později přejmenovaná na Central Islip State Hospital a nakonec známá jako Central Islip Psychiatric Center, začala být v 50. letech 20. století silně přeplněná. Přibližně v této době byla postavena velká jednotka s názvem Corcoran building, aby se zvýšil počet dostupných lůžek. Central Islip dosáhl svého vrcholu populace asi 10 000 pacientů v roce 1955. Lobotomie, různé typy šokové léčby a nakonec medikamentózní terapie nahradily dávno zaniklé léčby z 19. století.

Populace komplexu v 70. a 80. letech 20. století ubývala s deinstitucionalizací, až se v roce 1996 definitivně uzavřel. Krásný komplex String of Pearls byl zbořen kvůli nákupnímu centru, které nyní stojí na jeho místě, velká elektrárna z roku 1953 byla implodována kvůli novým bytům. V roce 2006 byly zbourány budovy požární zbrojnice a Corcoran byl zbourán v roce 2008. Několik budov se zachovalo, protože některé části z kampusu byly prodány Technologickému institutu v New Yorku a budovy našly nové využití pro vysokou školu. V roce 2019 byla zahájena demolice několika nemocničních budov, aby se uvolnila cesta pro nový komplex bytů, nicméně ikonická budova Sunburst byla ušetřena a zrekonstruována na kancelářské prostory.

Psychiatrické centrum Central Islip bylo jedním ze čtyř velkých systémů duševního zdraví umístěných v centru Long Islandu; další jsou Kings Park Psychiatric Center, Pilgrim Psychiatric Center a Mason General / Edgewood State Hospital.

Sunburst

Pokoje

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..