Evangelický kostel Trnovany

Secesní lutherský “Zelený” kostel od drážďanských architektů Rudolpha Schillinga a Julia Willi Gräbnera. Jednolodní, obdélný, s boční emporou (40 x 20m), se sedlovou střechou a v rohu se 76m vysokou polygonální věží s ochozem a štíhlou oktogonální střechou. Západnímu průčelí dominovalo velké rozetové okno a vstup byl krytý předsíní přístupnou dvěma arkádami se středním sloupem. Na jižní straně byla velká kaple s boční emporou s vysokým trojúhelníkovým štítem a trojdílnými okny. Věž i exteriér byly zdobeny mnoha secesními kamennými články. Před vlastní realizací Kristova kostela zde byla vybudována prozatímní sakrální stavba určená pro evangelické bohoslužby. Projekt svatyně byl navržen ateliérem Grabner a Schilling. Prozatímní modlitebna byla řešena jako secesní dřevostavba s patrným vlivem tradiční lidové architektury. Stavbu realizoval tesařský mistr Anton Anderle, v interiéru bylo 306 míst k sezení, stavba byla vybavena 17 metrů vysokou věží.

Karel Kryl, Půlkacíř, 1993: “Taky jsem psal básně, byla to doba okouzlení periferií. To ještě stály staré německé Trnovany s nesmírně krásným kostelem. Domy se neopravovaly, tak na nich zůstala spousta firem a reklam. Mělo to ohromný kouzlo…”

Nyní je na místě kostela parkoviště. Kostel stál na dvojici pozemků; oba (pozemkové parcely č. 1663/25 a 1663/1) patří městu Teplice.

Fotogalerie:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..