Hitlerův hotel: Proč nikdy neměl zákazníky?

Moře, pláž, tisíce pokojů – téměř dokonalá dovolenková destinace. Až na jednu maličkost. Sedmdesát let zde nebyla živé duše. Hitlerův hotel chátrá zapomenut a navždy opuštěn. Právě zde se měli rekreovat obyvatelé Třetí říše.
Německý ostrov Rügen skrývá kus historie. Na břehu Baltského moře zde najdete kolosální ruiny z dob nacistického Německa. Hitler zde chtěl majestátní dovolenkovou destinaci. Vše však změnil příchod války. Letovisko Prora nikdy turisty nepřivítalo.

Nacistické promo
V letech 1936 až 1939 plánovali nacisté vybudovat obrovský komplex budov, který by sloužil k odpočinku a rekreaci. Projekt Kraft durch Freude měl dodat sílu německému národu skrze radost aktivního trávení volného času. Promování nacismu a jeho výhod se mělo ztvárnit do osmi obrovských budov v přímořském letovisku Prora.

Dvacet tisíc!
Kolosální Hitlerův hotel se táhne podél břehu Baltského moře neuvěřitelných 4,5 kilometru. Pojmout měl až 20 000 rekreantů. K písečné pláži by to návštěvníci měli pouze necelých 150 metrů, což již samo o sobě představuje příjemný luxus. Nemluvě o tom, že všechny pokoje měly mít výhled na moře. Každá místnost měla 5 x 2,5 metru, dvě postele, šatník a umyvadlo. Toalety a sprchy byste bohužel našli až na konci chodby.

Speer a Klotz
Hitlerův plán byl vytvořit největší prázdninovou destinaci na světě. Němečtí dělníci by tak byli pro svět příkladem, jak se stát dokáže o dělnickou třídu postarat. Design měl přinést Clemens Klotz, který vyhrál veřejnou soutěž architektů pod záštitou nechvalně známého Alberta Speera. Stavba začala v roce 1936 a práci zde našlo 9 000 lidí. S příchodem války se však mnohé změnilo.

Ruiny Třetí říše
V roce 1939 se proto výstavba přerušila. Válka spolkla všechny finance, životy lidí pracujících na stavbě a naděje na majestátní dovolenou ve stylu Třetí říše. Prora však nikdy žádného rekreanta nepřivítala a chátrala. Dnes se o schematicky působící opachu zajímají developeři, kteří v ní vidí šanci vzkřísit vodní dovolenkovou ideu. Hitlerův architektonický sen se možná nakonec stane skutečností.

Fotogalerie:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..