Mattoniho vila, Kyselka

Mattoniho vila, Kyselka

Vila v duchu klasické italské novorenesance s přistavěným západním rizalitem s velkou majestátní bání. Italizující charakter stavby zvýraznila navíc asymetricky umístěná polygonální schodišťová věž, zakončená stylově čistou nízkou stanovou střechou.
V roce 2013 objekt koupila obecně prospěšná společnost Lázně Kyselka, která s podporou EU i značky Mattoni připravuje projekt na komplexní rekonstrukci.
V březnu 2014 Mattoniho vilu už kompletně obepíná lešení, postupně jsou dokumentovány všechny ozdobné prvky fasády. Při čištění svahu navazujícího na dvůr za řadou lázeňských domů odhalili pracovníci pozůstatky bývalé Mattoniho lanovky. Dráha kdysi sloužila k dopravě minerální vody mezi vilou Vilemína a Ottovým pavilonem, její pozůstatky však byly dlouhé roky zakryty nánosy zeminy a náletových dřevin s lanovkou zároveň odkryli i souběžné schodiště.
V dubnu roku 2018 je vila v rekonstrukci. Náročné restaurování štukových konzol probíhalo během zimního období v restaurátorském atelieru, na stavbě byla technologická přestávka. Proběhlo vyčištění zámeckého parku u Mattoniho vily, který nově vítá turisty, kteří dorazí do areálu bývalých lázní v Kyselce. Zaměstnanci obecně prospěšné společnosti na záchranu tamních památkově chráněných budov čekají na hydrogeologický průzkum, který ukáže, jak vodu přitékající z lesů dostat do menšího vodopádu.

Fotogalerie:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..