VIDEO: Záhadné městečko pod Edinburghem. Mohli ho vytvořit templáři?

Zřejmě každý jeden turista, který jednou navštívil hlavní město Skotska – Edinburgh, může jen potvrdit, že je to město s neobyčejnou atmosférou a jeho historie zde je cítit na každém kroku.

Od roku 2003 bylo turistům zpřístupněno i Edinburghské podzemí, které se tak stalo nejvyhledávanější turistickou atrakcí. Dodnes se mezi odborníky vedou spory, kdo vlastně celé podzemí vybudoval, a co se v něm ukrývalo.

Bylo to jen podzemní obydlí?
Gilmerton je předměstí Edinburghu, a právě zde se kdysi nacházela hornická vesnička, kde se dlouhou dobu těžilo uhlí. Z historického hlediska je i toto předměstí pro turisty velmi atraktivní, ale od roku 2003 zde mají novou atrakci – uměle vybudované jeskyně, které se nacházejí pod bývalou hornickou vesničkou.

Celé podzemí je známé pod názvem Gilmerton Cove a dodnes nikdo přesně neví, kdo podzemní komplex vlastně vybudoval. Nejznámější legenda hovoří o tom, že umělé jeskyně pod Edinburghem vytvořil jen jeden člověk – skotský kovář George Paterson. Ten se v roce 1719 rozhodl vytvořit velké podzemní obydlí, které v roce 1724 dokončil.

Jednotlivé místnosti byly odděleny dřevěnými dveřmi a kovář se svou rodinou v tomto podzemí žil do roku 1735. Mnozí odborníci však pochybují o tom, že by tak rozsáhlé a propracované podzemí mohl vytvořil jen jeden člověk. Archeologové i historici totiž poukazují na to, že za pět let by bylo nemožné něco takového vybudovat.

Místnosti jsou totiž velmi dobře promyšlené, mají množství výklenků, které se daly použít pro různé účely a kamenné sloupy jsou na těch správných a potřebných místech. Mohl by jeden člověk vytesat do pískovce takové monumentální dílo?

Templáři, nebo druidové?
Mnozí odborníci předpokládají, že podzemní městečko je mnohem starší a některé analýzy potvrdily, že není možné, aby něco takového mohl člověk vybudovat za pět let. Podle historiků George Paterson podzemní jeskyně jen našel a některé prostory si částečně rozšířil a upravil. S tímto tvrzením souhlasí i mnozí archeologové.

Pokud však podzemní městečko nevybudoval George Paterson, kdo to byl? Někteří záhadologové se domnívají, že za vybudováním tak monumentálního díla musel stát někdo, kdo měl dostatek finančních zdrojů i lidí, kteří by se na to zavázali. Jelikož se celý podzemní komplex nachází ve Skotsku, mnozí si myslí, že je za jeho vybudováním třeba hledat středověké templáře.

Někteří templáři se totiž po zrušení a rozpuštění Řádu templářů v roce 1312 uchýlili právě do Skotska, kde jim Edinburghské podzemí mohlo sloužit jako skvělý úkryt před jejich pronásledováním. S tímto tvrzením však nesouhlasí dva britští historici Julian Spalding a Euan MacKie, podle kterých jsou podzemní chodby staré nejméně dvě tisíciletí. Oba si myslí, že umělé jeskyně vznikly v keltských dobách a sloužily druidům jako tajná podzemní svatyně. Právě zde mohli druidové nerušeně vykonávat své rituály.

Podle Spaldinga pak bylo celé podzemí na konci keltské existence záměrně zasypané, aby nedošlo k jeho znesvěcení. V 18. století právě tyto prostory objevil až George Paterson, který kamení z podzemních tunelů odstranil a později tento prostor začal využívat na bydlení.

Co se v Gilmerton Cove ukrývalo?
Americký spisovatel a záhadolog Phillip Coppens poukázal ještě na jednu teorii, která se šířila na konci 18. století. Za legendou stál skotský básník Alexander Pennecuik, který působil v Edinburghu na konci 17. a počátku 18. století, který naznačoval, že v Edinburghském podzemí měl prý ukrývat i Kámen osudu – symbol suverenity Skotska.

Kámen osudu měl údajně magickou moc a předpokládá se, že byl součástí skotských korunovačních klenotů. Jak se však Kámen osudu dostal do Gilmerton Cove? Podle některých dokumentů se právě v Gilmerton Cove scházel tajný pánský spolek Klub pekelného ohně, a právě tato tajná společnost sem mohla Kámen osudu ukrýt.

Co všechno se v podzemní Gilmerton Cove odehrávalo, a co zde bylo ukryté, je stále záhadou. I podle archeologů se zde má nacházet ještě mnoho neobjevených (zasypaných) místností, které stále čekají na své objevení. Co další výzkum přinese, ukáže čas.

Videogalerie:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..