Údraž – bývalá tvrz

Údraž – bývalá tvrz

Údraž – bývalá tvrz

0 komentářů 📅03 dubna 2020, 20:55

Původně gotická tvrz ze 13. století byla renesančně přestavěna ve druhé polovině 16. století. V exteriéru se dochovaly nárožní malované bosáže, v interiéru renesanční interiéry. Později byl objekt přestavěn na sýpku. Objekt tvrze je samostatně stojící patrová nepodsklepená stavba z kamenného zdiva se sedlovou střechou na obdélném půdoryse. Zhruba uprostřed východní střešní roviny je volské oko. Do prostoru dvora se obrací svou delší vstupní východní stranou, jejíž fasáda byla spolu s jižním průčelím opravena. Jižní průčelí je na obou nárožích zdobeno pozdně gotickým (nebo již renesančním) červeně malovaným iluzivním kvádrováním, které přesahuje i na přilehlé boční strany. Uprostřed stěny je v 1. patře jedno ležaté sýpkové okénko. Štít je od 1. patra oddělen cihlovou omítanou římsou a je členěn štukovými lisenami do šesti polí, přičemž v horních třech polích jsou štukové reliéfy. V prostředním (největším) poli, v jehož spodní části je sýpkové ležaté okénko ve vyšší štukové paspartě. Po jeho stranách jsou zpodobeny dvě mužské hlavy z profilu obkroužené vavřínovými věnci. V horní části pole jsou tři jezdci na koních, kteří se však nezachovali v úplnosti. Ve vrcholu štítu jsou tři malé trojúhelné vlysy a nad nimi zbytek štukového zdobného motivu. V krajních polích jsou zbytky rostlinných motivů. Východní strana je členěna v přízemí i v patře třemi sýpkovými okénky a jedním vstupem, který je umístěn v obou patrech jako druhý zprava. Sýpková okénka jsou rozmístěna v osách pod sebou, a kolem čtyřech z nich (na levé, jižní straně) a kolem horního vstupu se dochovaly větší malované pasparty, patřící k dnes zazděným starším okenním otvorům. Obě sýpková okna v pravé (severní) části tvrze jsou poněkud menší než předchozí. Bývalá tvrz, v jádře pozdně gotická, je jedna z nemnoha dochovaných rytířských sídel z tohoto období. Památková ochrana se vztahuje na celou stavbu bývalé tvrze.

Fotogalerie:

Údraž – bývalá tvrz - přehled

Shrnutí
1530: První zmínka o tvrzi.
1543: Používaný; Ctibor mladší z Kestřan, syna Bohuňka, přiznal na úřadě zemských desek r. 1543, že drží po otci tvrz Údraž, dvůr poplužní s poplužím a celou ves.
1623: Prázdný; Za třicetileté války byl statek s tvrzí zpustošen.
1670: Používaný; Tvrz Údraž, zvanou nyní Hořejší, s pivovarem, poplužním dvorem, ovčínem a vsí, vlastnila Magdalena Virginie z Lipovce.
1680: Používaný; V roce 1680 koupila tento prohospodařený díl Údraže s Dolní tvrzí obec Nového Města pražského. Při té příležitosti byl domluven odprodej i druhého dílu osady s Horní tvrzí, který o rok později smluvně v Praze potvrdil, v zastoupení své matky Magdaleny Virginie, její syn Jan František Petr Údražský.
1711: Používaný; Spojený statek koupil roku 1711 kníže Adam František Schwarzenberk. Schwarzenberkové Údraž drželi až do roku 1948.
1958: Objekt je prázdný; Památkově cbráněno. (č. ÚSKP 41801/3-2787)
2020: Objekt je prázdný;
Majitelé nemovitosti: Obec Albrechtice nad Vltavou

Sdílet článek

0 komentářů

Žádné komentáře

Můžete být první, kdo napíše komentář

Zanechat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..