Bannermanův arsenal

V roce 1865 Francis Bannerman VI otevřel obchod s vojenskými přebytky poblíž Brooklyn Navy Yard v New Yorku, kde koupil staré vybavení z občanské války od vlády za velkoobchodní cenu a nabídl ho široké veřejnosti. Obchod se ukázal jako lukrativní a rodina brzy otevřela druhý obchod na Atlantic Avenue. Třetí obchod se otevřel na Broadwayi v roce 1897, s výstrojí pro vojáky pro španělsko-americkou válku, což přineslo ještě více obchodů; Bannermanovi se podařilo nakoupit přes 90 procent španělských zbraní a munice zajatých Spojenými státy. Objemný 300stránkový Bannermanův katalog zůstává vynikající referencí pro sběratele starožitného vojenského vybavení.

Bannermanův sklad v New Yorku byl příliš malý a příliš nebezpečný na to, aby pojal třicet milionů přebytečných nábojů s municí, které se mu podařilo nashromáždit, a tak si pro tuto funkci koupil celý ostrov na řece Hudson. Ostrov Pollepel (holandský výraz „dřevěná naběračka“) je skalnatý výběžek o rozloze 6,5 akru, který se nachází asi 50 mil severně od města. Ostrov byl neobydlený díky jeho historii; Domorodí Američané věřili, že na něm straší, a ranní holandští námořníci se obávali místních skřetů, kteří údajně dokázali svolat bouře, které by mohly potopit lodě (podkova přibitá ke stěžni byla prý vynikajícím odstrašujícím prostředkem). Opilé námořníky by také nechali na Pollopelu vystřízlivět. Když Bannerman koupil ostrov v roce 1900, sloužil pouze pro příležitostné letní pikniky.

Stavba masivního arzenálu na ostrově Pollopel začala v roce 1901. Bannerman sám navrhl budovy, často zdobené vojenskými předměty ze své sbírky, a nechal konstruktéry, aby si jeho návrhy vyložili, jak uznali za vhodné. Jako inspiraci použil své skotské dědictví a představil si tři skladiště, rodinnou rezidenci, dělnické domy a masivní šestipatrovou věž, všechny s cimbuřím, věžičkami a dokonce tam byl funkční padací most (ačkoli „Moat Brae“ nebyl nikdy dokončen). Masivní cihlová fasáda věže poskytla vynikající reklamní prostor pro propagaci jeho podnikání každému, kdo cestuje po Hudsonu lodí nebo železnicí. V prvních letech se návštěvníci shromáždili na místě na východním břehu řeky a zazvonili na mosazný zvon, čímž dali zaměstnancům znamení, aby přivezli své veslice. Na ostrov bylo běžné nosit džbány s pitnou vodou, protože voda z řeky nebyla pitná. Stavba byla zastavena, když Bannerman zemřel v roce 1918, ale podnik pokračoval v provozu pod jeho syny, Frankem VII a Davidem.

Přestože zařízení bylo mnohem bezpečnější než sklad v srdci Manhattanu, stále docházelo k nehodám. V roce 1920 explodovalo 200 tun munice, zranilo tři lidi a katapultovalo 25 stop dlouhý kus kamene na břeh pevniny a poškodilo železniční trať, která vedla podél řeky. Jindy dělo omylem vypálilo granát přes blízkou horu a přes stodolu (naštěstí nebyli zraněni žádní lidé ani zvířata). Časté byly také odstávky osvětlení kvůli jeho poloze na otevřené vodě a množství vlajkových stožárů umístěných na budovách.

Trajekt jménem Pollepel zásoboval v pozdějších letech dopravu na ostrov a nahradil veslice řízené zaměstnanci, ale v roce 1950 ho velká bouře poslala na dno řeky Hudson. V roce 1959 se rodina rozhodla přesunout manhattanskou firmu na Long Island a vyprázdnit obchod na Broadwayi a na zámku Pollepel Island od všech zbývajících zásob. Bombardovací jednotka NYPD a americká armáda odpálily nebo potopily většinu inventáře v přístavu New York. V roce 1967 byl ostrov prodán Taconic Park Commission ve státě New York a 9. srpna 1969 podezřelý požár zničil dřevěné podlahy a střechy budov a zanechal celý ostrov v troskách. Vstup na ostrov byl zakázaný kvůli ponořeným přepážkám, hroutícím se cihlovým fasádám a nevybuchlé munici, která byla možná pohřbena v troskách, nicméně mnoho zvědavých návštěvníků se v průběhu let procházelo ruinami.

Dne 28. prosince 2009 si úředník na železniční trati Metro-Sever všiml, že se celý roh masivní věže zhroutil v důsledku zvětrávání stárnoucí malty a nechráněných cihel. Úředníci odhadovali, že 30-40 procent přední stěny a asi polovina východní stěny byla pryč.

V posledních letech byl založen Bannerman Castle Trust na ochranu ostrova. Kromě stavby doků a oprav některých zvláště nebezpečných oblastí se pořádají pod dohledem pěší výlety a různé akce.

Brian Altonen má nádhernou stránku s fotografiemi ostrova pořízenými kolem roku 1960, na kterých jsou některé staré zbraně, které tam byly uloženy, odváženy lodí a další historii Bannermanova podnikání.

Fotogalerie:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..