Sovětský svaz a jeho zašlá sláva zachycena na mrazivých fotografiích

Téměř 70 let existovalo uskupení zvané Svaz sovětských a socialistických republik a my máme možnost se po dvaceti osmi letech podívat na fotografie, které znázorňují zašlé krásy, ale i hrůzy tehdejšího centralizovaného státu. Pokud tedy patříte mezi ty, co éru SSSR nezažili a znají ji pouze z dokumentů či vyprávění prarodičů, můžete alespoň na chvíli nahlédnout na imponující fotky přiložené níže.

Za celým projektem stojí 32letá londýnská fotografka Rebecca Litchfield. Rebecca se rozhodla v posledních letech vycestovat do hned několika bývalých států Sovětského svazu a výsledkem je knížka s výstižným pojmenováním Soviet Ghosts. Kniha vyzobrazuje dávno zapomenuté lokace, jako např. továrny, vězení, školy, nemocnice, divadla, vojenské komplexy nebo psychiatrické léčebny. Prvním cílem Rebeccy byl však fenomenální Černobyl, kam se podívala v říjnu 2012. Dále následovaly další státy, mezi které patří i Česko a Slovensko. Pokud máte podobná díla v oblibě, určitě talentovanou fotografku podpořte koupí její poslední knihy.

Svoji ideu okomentovala následovně:

Neexistuje mnoho turistů, kteří by jezdili do Ruska, panují tam velmi odlišná pravidla. Mnoho lokací střeží ozbrojené síly a všude je znát výskyt vojska. Pokud vás chytí, čekají vás nemalé trable. Naše skupinka se snažila po celé trvání „výletu” zachovávat co nejvyšší úroveň utajení – často jsme se museli krčit, schovávat mezi keře a plížit se za spící ochranku. V náš třetí fotící den nám ale došlo štěstí, když jsme navštívili vysoce utajované radarové zařízení. Na cestě k radaru se k nám totiž přidala skupina vojáků a musím říct, že moc spokojeně nevypadali. Nakonec se ale vše nějak vyřešilo a my jsme mohli několik fotek pořídit.

Fotogalerie:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..