The Lion Gardiner

Tento historický železniční vůz byl postaven společností Pullman v roce 1914, v době známé jako „gotické období“ osobních automobilů s vysokou hmotností. Původně známý jako Vůz číslo 450, který fungoval jako vlajková loď jídelních vozů pro New York centrální železnice. Je navržen jako šestinápravový model Diner Class D-74 a je významným příkladem designu vagónů před druhou světovou válkou. Ve 30. letech byl vůz vybaven klimatizací.

To fungovalo pro NYC až do padesátých let. Společnost Delaware a Hudson Railway společně zakoupili vůz, aby nahradili své staré kompozitní (dřevěné a ocelové) vozy, které několik let fungovaly jako D&H 154.

V 60. letech byl stárnoucí vůz znovu prodán Empire State Railway Museum, kde působil pod High Iron Railway Company. Vůz jezdil přes Central Railroad v New Jersey, byl použit v „parním safari“, kde si cestující mohli znovu prožít luxus raného cestování po železnici;cestujícím bylo dokonce podáváno jídlo pomocí vozu ve voze, aby se zážitek doplnil. Tyto výlety pomohly k představě konceptu opětovného použití historického železničního vybavení pro rekreaci a turistiku.

V roce 1969 byl vůz převeden do Essex CT a připojil se k nově založené společnosti Connecticut Valley Railroad Company. V roce 1971 byl přetřen tmavě zelenou barvou, přečíslovan na 154, a dostal jméno Lion Gardiner, od prvního osadníka v New Yorku. Vůz začal vykazovat známky zhoršení kuchyňské podlahy a problémy způsobené starým klimatizačním systémem a prasklou vodou. Kolem roku 1976 byl odstaven v lesích Essexu. O deset let později byl opět na chvíli puštěn do provozu v Kingston NY.

Na opuštěné železniční trati vedle Liona Gardinera stály vozy Erie Lackawanna MU (více vozů), také postavené Pullmanem, které byly použity pro dojíždění do New Jersey. Tyto vozy byly poháněny elektrifikovanými nadzemními dráty místo parních nebo dieselových lokomotiv. Také známy jako “Edisons”, byli slavnostně puštěny do provozu v roce 1930, kdy Thomas Edison řídil první vlak z Hobokeru do Montclairu, aby podpořil využití stejnosměrného proudu ve velkém měřítku. Edison by byl zděšen tím, kdyby věděl, že linky byly znovu elektrifikovány pomocí střídavého proudu, a tak byly DC vozy v roce 1984 vyřazeny z provozu.

Fotogalerie:

Videogalerie:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..